Priser

Priser på nye vinduer i 2026

Glarmester monterer et nyt vindue i dansk parcelhus
Priserne i guiden er indhentet hos danske prisguider i oktober 2026.

Et nyt vindue inklusive montering koster typisk 4.000 til 15.000 kr., og en komplet udskiftning af et parcelhus med 12 vinduer ligger mellem ca. 69.000 og 275.000 kr. inklusive moms.

Det korte svar

  • Nye vinduer koster 4.000 til 15.000 kr. pr. vindue inklusive montering (Klar Vinduer, læst 16. oktober 2026)
  • Haandvaerkpriser.dk regner 6.250 til 18.750 kr. inklusive moms pr. vindue ved udskiftning
  • Hele parcelhuset ligger på 69.000 til 275.000 kr. inklusive moms, alt efter udførelse
  • Montering alene koster 1.850 til 5.000 kr. pr. vindue (Better.dk og Klar Vinduer)
  • Sammenlign op til 3 gratis tilbud, før du beslutter dig

Hvad koster nye vinduer i 2026

Prisen på et vindue styres af størrelsen, karmmaterialet, glaslaget og om montering skal med. Et fastkarmsvindue uden åbningsfunktion er billigst, mens store åbningsbare vinduer med 3-lags glas ligger i toppen af intervallet. Regner du på hele huset, ganges prisen med antal vinduer, og monteringen fylder mere end mange tror.

Alle priser i guiden er indsamlet 16. oktober 2026 fra offentlige prisguider. Vil du vide, hvordan vi vælger de virksomheder, der sender dig tilbud, kan du læse om hvordan vi tjekker vinduesfirmaer.

Prisoversigt 2026 med kilde og dato

Tabellen viser de typiske intervaller for de opgaver, boligejere mest efterspørger, med kilde og dato på hver række.

OpgaveTypisk intervalHvad indgårKilde og dato
Nyt vindue inkl. montering4.000 til 15.000 kr. pr. vindueLevering og professionel monteringKlar Vinduer, 16. oktober 2026
Vindue ved udskiftning, inkl. moms6.250 til 18.750 kr. pr. vindueTypisk parcelhus med 12 vinduerHaandvaerkpriser.dk, 16. oktober 2026
Typisk niveau pr. vindue3.000 til 6.000 kr.Hele spændet er 2.000 til 8.000 kr.Better.dk, 16. oktober 2026
Montering alene pr. vindue1.850 til 5.000 kr.Vinduer under 2,3 m²Better.dk og Klar Vinduer, 16. oktober 2026
Hele parcelhuset, 12 vinduer89.000 til 275.000 kr. inkl. momsAlt afhængigt af udførelseHaandvaerkpriser.dk, 16. oktober 2026
Udskiftning i standardstørrelse69.000 til 120.000 kr.Ca. 1,2 x 1,2 m, sund karmkonstruktionBoligtilskud.dk, 16. oktober 2026
Fastkarmsvindue uden montering1.000 til 5.000 kr.Fastkarm er den billigste vinduestypeKlar Vinduer, 16. oktober 2026
Kilder og dato. Alle intervaller er læst 16. oktober 2026 hos klarvinduer.dk, haandvaerkpriser.dk, better.dk og boligtilskud.dk. Intervallerne er vejledende. Din konkrete pris får du ved at sammenligne op til 3 tilbud.

Tre regneeksempler på 8 vinduer i parcelhuset

Samme opgave kan sammensættes på tre måder. Beløbene er konstruerede eksempler inden for de citerede intervaller, ikke rigtige fakturaer.

  1. Komplet udskiftning, nøglefærdig. 8 vinduer i træ/alu med 3-lags glas leveret og monteret til 60.000 kr. (8 gange 7.500 kr., inden for 6.250 til 18.750 kr. pr. vindue hos Haandvaerkpriser.dk), 8 vinduesplader til 8.800 kr. (500 til 2.000 kr. pr. stk.) og bortskaffelse af de gamle til 3.000 kr. (1.500 til 6.000 kr.). I alt 71.800 kr. inklusive moms.
  2. Vurdering på stedet først. 4 nye vinduer leveret og monteret til 24.000 kr. og 4 forsatsrammer på de bevarede vinduer til 20.000 kr. (ca. 5.000 kr. pr. vindue hos Boligtilskud.dk) plus bortskaffelse til 2.000 kr. I alt 46.000 kr. inklusive moms.
  3. Tilbud med to alternative glasvalg. Alternativ A med 8 PVC-vinduer leveret til 24.000 kr. (800 til 6.000 kr. pr. vindue uden montering hos Klar Vinduer) og alternativ B med 8 træ/alu-vinduer leveret til 52.000 kr. (1.100 til 16.000 kr.). Samme montering 19.200 kr. (1.850 til 2.850 kr. pr. vindue hos Better.dk) og bortskaffelse 3.500 kr. I alt 46.700 kr. for alternativ A og 74.700 kr. for alternativ B, inklusive moms.

Priserne svinger også fra landsdel til landsdel. Ser du på vinduer i København eller vinduer i Aarhus, kan både leveringsafstande og timepriser flytte totalet. Er du usikker på, hvad du skal vælge, så læs vores guide til vinduesudskiftning.

Få prisen på din egen opgave

Beskriv din opgave én gang, og modtag op til 3 tilbud fra vinduesfirmaer, vi har kvalitetstjekket.

Få 3 gratis tilbud

Ofte stillede spørgsmål

Hvad koster et nyt vindue i 2026?

Et nyt vindue inklusive montering koster typisk 4.000 til 15.000 kr., ifølge Klar Vinduer, læst 16. oktober 2026. Haandvaerkpriser.dk angiver 6.250 til 18.750 kr. inklusive moms pr. vindue ved udskiftning.

Hvad koster udskiftning af alle vinduer i huset?

Boligtilskud.dk beregner 69.000 til 120.000 kr. for udskiftning i standardstørrelse, og Haandvaerkpriser.dk regner 89.000 til 275.000 kr. inklusive moms for et typisk parcelhus med 12 vinduer, læst 16. oktober 2026.

Hvad koster montering alene?

Montering uden vindue koster typisk 1.850 til 2.850 kr. pr. vindue ifølge Better.dk og 2.500 til 5.000 kr. ifølge Klar Vinduer, læst 16. oktober 2026.

MK

Mads og Kristian, stiftere af Vinduer Tilbud

Vi læser hver opgave, matcher den med vinduesfirmaer, vi har kvalitetstjekket, og følger op, til du har tilbud på bordet.